Akıllı külot!

Giyenin temel sağlık verilerini sürekli ölçüp kaydediyor, sıradışı durumlarda sağlık birimlerini haberdar ediyor.

Nanoteknoloji ve elektronikteki hızlı ilerleme, akıllı giysilerde kendini göstermeye çoktan başladı. Son örnek, giyen kişinin temel sağlık verilerini sürekli toplayıp bağlı olduğu sisteme ileten külot!

California San Diego Üniversitesi’nden Prof. Joseph Wang tarafından geliştirilen erkek külodu, bel lastiğinin içine dikilmiş biyosensörler aracılığıyla giyen kişinin tansiyon, nabız, beden ısısı gibi temel verilerini durmaksızın ölçüp kaydediyor.

100611-akillidon.widec

Prof Wang, akıllı tekstil ürünlerinin çok yakın gelecekte özellikle sağlık alanında yoğun ve başarılı şekilde kullanılacağını söylüyor. Henüz temel verileri tespit edebilen ‘akıllı külot’, projenin sonunda giyen kişinin hareketlerindeki tutarsızlığı, yaralandıysa yaranın türü ve yerini belirleyecek, belli durumlarda tenin altına ilaç vererek ksımi tedavi uygulayacak.

Royal Society of Chemistry bilim bülteninde ayrıntıları yayımlanan proje, ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. ABD ordusu, sözkonusu akıllı külotları askerlerinin temel sağlık durumunu ve muharebe alanındaki olası yaralanmaları tespit edip hızlı ve etkin müdahalede bulunmak için kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com