BlackBerry Yok Olmak Üzere!

Birkaç yıl öncesine kadar bile popüler bir telefon markası olan BlackBerry hızlı bir düşüş yaşadığı gibi tamamen yok olmak üzereyken kurtarılabilir mi? Detaylar haberimizde.

blackberry_rip

Telefon pazarında 2006 yılında iyi bir hakimiyet sağlayan BlackBerry son zamanlarda düşüş yaşıyordu. Düşüşlerde olması ile birlikte yok olmaya çok yakın. BlackBerry’in 2006 yılında telefon pazarının yüzde 50 kısmına hakimdi. Ancak bugün görüyoruz ki pazarda bugün adı bile anılmıyor. Bu durumda olan BlackBerry bu durumdan kurtulabilmesi için doğru bir şeklde ilerleyen bir teknoloji şirketi ile çalışması gerekiyor.

BlackBerry uygulamalarını Android yada iOS işletim sistemine taşıması gerekiyor. Android ve iOS mağazalarında arama yapmaya kalktığımızda karşımıza çıkan BlackBerry uygulamaları neredeyse yok. Eski günlerdeki popülerliğini kaybeden BlackBerry Messenger yani BBM uygulamaları farklı cihazlar üzerinden de çalışabilen popüler bir uygulamaydı. Ancak artık farklı uygulamalar BBM uygulamasının da önünü kesti.

BBM uygulamasını ihmal etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. İş dünyasının güvenilir, kolay ve hızlı bir mesajlaşma platformuna ihtiyacı var. Piyasada zaten birçok eğlenceli, görselli, animasyonlu ve daha birçok özellik içeren mesajlaşma uygulamaları var. BBM yeniden iş odaklı olarak geliştirilmeye devam edebilir.

BlackBerry’in diğer cihazlara göre güçlü bir güvenlik alt yapısı bulunuyordu. Hatta son iki yıldır uluslararası güvenlik skandallarından sonra bile BlackBerry tekrardan bu alandaki üstünlüğünü dile getirip kendini ön plana çıkartabilir.

BlackBerry’nin CEO’su John Chen geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı açıklamadan bu yana artık ümidsiz. Şirketi toparlayabileceklerini dile getiren John Chen şu sözleri dile getirmişti. “Kimse bizim cenaze yemeğimizi alevler üzerinde pişiremeyecek” Ancak BlackBerry artık hiç birşey yapmıyor. Belki de ümidini kaybeden BlackBerry satın alınmayı bekliyordur.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/haber/blackberry-yok-olmak-uzere-75696.html