FBI’ın hack taktiği

FBI’ın bir şüphelinin saklandığı yeri saptayabilmek için Seattle Times’ın sahte versiyonunu yarattığı ve bu haber sitesi sayesinde şüphelinin bilgisayarını hack’lediği ortaya çıktı.

141030_fbi_hack.hlarge

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) bir şüphelinin bilgisayarına sızmak için başvurduğu yöntem herkesi şaşırttı.

Seattle Times Muhabirlerinden Mike Carter’ın konuyla ilgili yaptığı araştırmaya göre, 2007’de bir terör şüphelisinin izine bir türlü ulaşamayan FBI, çareyi sahte bir online gazete yaratmakta buldu.

‘Seattle Times’ isimli ABD merkezli gazetenin internet sitesinin kopyasını yaratan ve içerisine siteye girenlerin lokasyonlarını ana bilgisayarlara gönderen bir sistem ekleyen FBI, uzun bir süredir aradığı şüpheliyi bu sayede yakaladı.

İddiaya göre, FBI, kendi yarattığı sahte haber sitesindeki bir haberi şüphelinin MySpace hesabına gönderdi ve şüphelinin bu habere tıklaması üzerine güvenlik güçleri söz konusu kişinin bilgisayarını hack’ledi ve saklandığı yeri tespit etti.

FBI’ın konuyla ilgili gazeteyi bilgilendirmediğini belirten genel yayın yönetmeni Kathy Best, saygınlıklarının zedelendiği iddiasıyla FBI’a tepki gösterdi.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25547205