Gök bilimcilerden şaşırtan keşif

gok-bilimcilerden-sasirtan-kesif,zNkgZ4T5XEyi1_y7LqXqbA

Dünya’dan 4 bin 200 ışık yılı uzaklıkta yeni doğan yıldız keşfedildi

Rosetta’dan kötü haberRosetta’dan kötü haber

NASA ‘kamikaze’ deneyine hazırlanıyorNASA ‘kamikaze’ deneyine hazırlanıyor
Gök bilimciler, teleskopların 18 yıl arayla elde ettiği görüntüleri inceleyerek, Dünya’dan 4 bin 200 ışık yılı uzaklıkta bir yıldızın doğduğunu ortaya çıkardı.
“Science” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, “bebek yıldızın” çevresinde bir toz bulutu bulunuyor. Toz bulutu, yıldızdan uzaya doğru hareket eden sıcak, iyonize hava dalgalarının yavaşlamasını sağlıyor.

Meksika Üniversitesi Astronomi Bölümü’nden Carlos Carrasco-Gonzalez, “W75N(B)-VLA2” adı verilen yıldızın Güneş’ten 300 kez daha parlak olduğunu söyledi.
Carrasco-Gonzales, “Yıldızın doğumunu, Meksika çöllerine yerleştirilen Çok Büyük Dizi (VLA) adlı 27 antenden 1996 ve 2014 yılında sağlanan verileri inceleyerek bulduk” dedi.
Hollanda’daki Leiden Üniversite’nden Prof. Dr. Huib van Langevelde, yıldızın 18 yıl içinde kaydettiği büyümeyi izlemenin “heyecan verici” olduğunu kaydetti. Langevelde, “Tarihte ilk kez bir gök cisminin doğumuna ve gelişimine gerçek zamanlı olarak tanık oluyoruz” ifadesini kullandı.

Araştırmaya destek veren Avrupa Çok Uzun Tabanlı İnterferometre Enstitüsü’nden (JIVE) Gabriele Surcis de 1996’da yıldızın doğduğu bölgede devasa bir manyetik alan keşfettiklerini hatırlattı.
Araştırmanın, manyetik alanın yıldızların doğumunda çok büyük role sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayan Surcis, bebek yıldızın geçirdiği değişimleri izlemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/teknoloji/gok-bilimcilerden-sasirtan-kesif,r7blf4L-akqYjWB3rfveMw