Google, Windows’a kapıyı kapatıyor

Çin kaynaklı saldırıları bahane gösteren Google, ofislerindeki bilgisayarlardan Windows işletim sistemini kaldırma kararı aldı.

En çok kullanılan arama motorunun ve web tabanlı pek çok uygulamanın sahibi Google, ofislerinde kullanılan bilgisayarlardan Windows işletim sistemini aşamalı olarak temizleme kararı aldı. Firmanın kararında, son zamanlarda sıkça gündeme gelen Windows güvenlik açıklarının rolü olduğu açıklandı.

100602-googelwindowsyasagi.widec

Google yönetimi, bundan böyle işe yeni başlayan ve yeni bilgisayar talep eden Google çalışanlarının Linux tabanlı bir işletim sistemi veya Mac OS X yüklü bilgisayarlar tercih etmesi talimatı verdi. Mevcut bilgisayarlardaki Windows işletim sistemleri de aşamalı olarak başka sistemlere geçirilecek.

Firmada biri bundan böyle Windows’lu bir bilgisayar almak veya şirket ağına bağlayıp kullanmak istediğinde de bunun için IT’den sorumlu genel müdür yardımcısının imzalı onayı gerekecek.

Google servisleri, yılın ilk aylarında Çin kaynaklı yoğun hacker saldırılarına maruz kalmış, siber sabotörler saldırılarda Windows’la gelen Explorer 6 ve 7 internet tarayıcılarındaki güvenlik açıklarından yararlanmıştı.

Google çalışanlarının arasında da, Çin saldırılarından sonra bir ürkeklik oluştuğu, çoğunun kendi kişisel bilgisayarlarında da işletim sistemini değiştirdiği veya Mac bilgisayar aldığı söyleniyor.

Firma uzun süredir kendi Chrome işletim sistemini geliştirmek için çalışıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com