Ikaros kanatlarını açtı

Venüs’e sadece güneş enerjisi toplayan yelkeniyle gidecek olan Ikaros’ın kanatları açıldı.

Japonya’nın en iddialı uzay projelerinden olan Venüs araştırma aracı Ikaros, kanatlarını açtı. 14 metre genişliğindeki ‘yelkenler’ aracın sadece güneşten enerji alarak hedefine varmasını sağlayacak. Ikaros üzerindeki bir kamera, yelken açıldıktan sonra Dünya’ya bir de fotoğraf gönderdi.

100611-ikaroskanat.hlarge

18 Mayıs günü Tanegashima Uzay Merkezi’nden bir roketle uzaya fırlatılan yaklaşık 53 milyon dolar maliyetli silindir biçimli araç, uçurtmayı andıran kare biçimli yelkenini açtıktan sonra 6 ay sürecek Venüs yolculuğuna başlıyor.

Güneş’ten gelen ışık parçacıkları (foton) baskısıyla giderek ivmelenen “uzay yelkenleri” son on yıldır başarılı denemeleri yapılmış ve yenileri planlanmakta olan bir teknoloji. Ancak, Japon “yelkenlisi”, ötekilerden farklı olarak elektrik de üretecek.

Aracın İngilizce Güneş Işınımıyla İvmelenen Gezegenlerarası Uçurtma Araç sözcüklerinin başharflerinden oluşturulmuş Ikaros adı, aynı zamanda Yunan mitolojisinde kollarına taktığı kanatlarla göğe yükselen, ancak Güneş’e fazla yaklaştığında kanatları yapıştıran balmumunun erimesiyle düşen Icarus adlı kahramana da gönderme yapıyor.

Japonya Uzay Ajansı yetkilileri, Ikaros deneyinin başarılı olması halinde, ileride iki misli genişlikte bir yelkenle Jüpiter’e ve Trojan asteroidlerine yelkenli araçlar gönderileceğini açıkladılar.

Son yıllarda roket ve uydu teknolojisinde büyük açılımlar gerçekleştiren Japonya, önümüzdeki yıllarda Ay’a tekerlekli bir robot ie 2020 yılına kadar Ay’da bir üs kurmayı hedefliyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com