Patagonya’da T.rex benzeri dinozor bulundu

082016_notebook_dino_feat_free

Araştırmacıların 13 temmuzda PLOS ONE dergisinde yayımladığı bulgulara göre; Patagonya’da yeni keşfedilen dinozor, T.rex benzeri ‘çelimsiz’ ön ayakları olmasına rağmen bu devasa yırtıcının kuzeni değil.

Fosil üzerinde yapılan bir analiz Gualicho shinyae adındaki yeni türün Afrika’da yakın akrabalara sahip olduğunu gösteriyor. Öte yandan, T.rex’in ataları, Asya’dan gelmişti.

Eş-yazarlardan Chicago’daki Field Museum’da görev yapan paleontolog Peter Makovicky, Gualicho’nun T.rex’in daha küçük, ince versiyonu olduğunu söylüyor. Büyük ihtimalle bir ton ağırlığında ve bir kamyondan daha uzundu.

Arjantin’de yeni bulunan dinozor Gualicho shinyaenin çelimsiz iki parmaklı kolları, T.rex’in kollarına oldukça benziyor.

2007’de, Makovicky’nin araştırma grubu Gualicho’nun iskeletinin bir kısmını keşfetti. Makovicky’e göre dinozor büyük ihtimalle vücudunun baş kısmıyla avlanıyordu. Araştırmacılar henüz dinozorun kafatasını bulamadılar, ancak ufak kolları büyük kafasının yanında bir avantaj gibi durabilir. Gualicho’nun kafatasını bulmanın bu fikri destekleyebileceğini de ekliyor Makovicky.

Gualicho, ornitopodlarla veya bölgede sık görülen yavru sauropodalar ile beslenmiş olabilir ancak yetişkin sauropodalar Gualicho için fazla büyük olurdu.

Kaynak: bilim.org

Kaynak: sciencenews.org