Pedal çevirirken şarj eden Nokia

Yarım saatlik bisiklet sefasıyla bir cep telefonu tamamen şarj edilebilecek

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, gelişmekte olan ülkeleri hedefleyen ancak kanımızda hızla dünyaya yayılacak yeni şarj cihazını tanıttı.

100603-nokiabisiklet2.widec

Bisikletin jantına takılı bir dinamo ve bataryadan oluşan cihaz, 10 km/s hızla yarım saat süren bir bisiklet gezisi sırasında, giriş seviyesinde bir Nokia cep telefonunu tamamen şarj edebiliyor.

Nokia’nın basın açıklamasında bisikletin yaygın kullanıldığı gelişmekte olan ülkelerin hedeflendiği belirtiliyor. Ancak özellikle Avrupa’da da ürünün büyük rağbet göreceği tahmin ediliyor.

Firmanın açıkladığı ölçümlere göre saatte 10km hız yapan bir bisikletçi 10 dakikalık bir gezinti sonunda telefonunu 28 dakika konuşma, 37 saat de bekleme süresine sahip kılacak kadar şarj edebiliyor. Saatte 6km hızın altına düşmemek şartıyla gezi yarım saate uzaltıldığında, giriş seviyesindeki bir Nokia telefon tamamen şarj edilmiş oluyor.

100603-nokiabisiklet

Ürünün fiyatı ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte, lansmanın yapıldığı Kenya’da 15 euro fiyatla satılacağı belirtiliyor. Piyasaya çıkışı ise 2010 sonucu bulacak.

Nokia, Nairobi, Kenya’daki toplantıda ayrıca yine gelişmekte olan pazarları hedefleyen 4 ‘ucuz’ telefon modeli tanıttı. C1 ve C2 serisi olarak lanse edilen telefonların hepsi de çift SIM kart kabul ediyor. 30 dolardan piyasaya sürülmesi beklenen C1 modellerinde iki karttan sadece biri aktif olarak kullanılabilirken, 45 dolardan itibaren fiyatlandırılacak C2 modelinde iki kart da aynı anda çalıştırılabilecek.

100603-nokia4yeni

Elektrik şebekesinin zayıf ve kesintili olduğu ülkelerde yaygın şekilde dağıtılacak olan telefonların hepsi de 6 haftaya kadar bekleme süresine sahip.

Kaynak: Ntvmsnbc.com