Sharp 4K Ekran Geliştiriyor

2014 yılı itibariyle akıllı telefonlarda neredeyse standart haline gelen 2K çözünürlük kısa süre içerisinde gözden düşebilir. Zira 4K çözünürlükte ekranların geliştirilmesine başlandı bile.

sharp-aquos-crystal

LG’nin global anlamda ilk Quad HD (2K) çözünürlüğünde ekrana sahip akıllı telefonu LG G3’ü satışa sunması ile başlayan rekabet hız kesmeden devam ediyor. Artık günümüzde bir çok üst seviye telefonda karşılaştığımız 2K çözünürlük görünen o ki yakın zamanda akıllı telefonlar için gözden düşecek.

Neden derseniz eğer dünyanın en büyük LCD panel üreticilerinden Sharp, Japonya’dan gelen haberlere 2016 yılında akıllı telefonlar için 4K (4096 x 2160p) çözünürlüklü ekranları kullanıma sunacak.

sharp-4k-display

Hali hazırda dünyanın en ince çerçevesine sahip akıllı telefonu Aquos Crystal ile dikkat çeken Sharp’ın, 4K çözünürlüğü akıllı telefonlarda 5 veya 6 inç ekranlarda kullanması planlanıyor.

Ayrıca ortaya çıkan haberlere göre Japon teknoloji devi Nisan 2015’te inç başına 600 piksel yoğunluğu sunan bir akıllı telefon duyuracak. Söz konusu telefonun ekran çözünürlüğü ise 3840 x 2160 piksel olacak.

Sharp’ın iddialarına göre Çinli üreticilerin 4K ekrana duydukları yoğun ilgi, akıllı telefonların 4K ekranlara geçişini hızlandıracak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/haber/sharp-4k-ekran-gelistiriyor-75675.html