Yağmasını neden bekleyelim? Bulutlardan suyu toplayan balon

dnews-files-2014-09-cloud-collector-140911-670-jpg

Yeryüzünde içilebilir su azaldıkça bir grup Rus mucit gözlerini bulutlara çevirdi. Yeni kitle kaynak projesi Cloud Power bulutlardan suyu çekip yeryüzüne indirmeyi hedefliyor. Böylece elde edilen sularla hidroelektrik güç elde edilebilecek ve ıssız bölgelerdeki insanlara temiz içme suyu sağlanabilecek. Tasarımı oluşturan dizge şu anda ilk örnek (prototip) aşamasında ve saatte yaklaşık beş litre su toplayabiliyor. Geliştiriciler daha büyük bir tasarımla bu sayıyı yükseltmeyi umuyorlar.

Cloud Power’ın çalışma şekli şöyle özetlenebilir: Özel tasarlanmış bir hava balonu alt kısmında su toplayan örgü levhası ile gökte uçuyor. Örgü levha bulutlardan geçerken nem telcikler arasında hapsoluyor ve su bir boru ile toplanıyor.

Borunun alt kısmında, borudan gelen suyun basıncı ile erke üreten bir üreteç yer alıyor. Bunun ardından taze su ayrı bir su deposunda toplanıyor, böylece toplanan su içme veya sulamaya hazır oluyor.

20140818053526-AIRHES1

Şimdilik, ekip bin metredeki alçak bulutları su toplamak için kullanıyorlar. Troposferde bulunan orta yükseklikteki (iki bin metredeki) bulutları kullanmak için daha büyük bir balona ihtiyaçları var.

Tasarının indiegogo sayfasına göre fikir yeni değil: Aslında ünlü bilim insanı Nikola Tesla 1915’lerde buna benzer bir dizge önermişti. Ancak günümüzde havadan daha hafif uçan araçlarda ve su toplamak için kullanılan malzemelerdeki gelişmelerle tasarı iktisadi olarak gerçeklenebilir duruma ulaştı.

Araştırma ekibi bunun yanında küçük çaplı kişisel su toplayıcıları tasarlıyorlar, bunlar ise uçurtmalarla çalışacaklar. Ekip herkesin kendi su toplama dizgesini oluşturabilmeleri için tasarılarının teknik özelliklerini paylaşmayı hedefliyor.

20140823082848-peru-fog-catchers_10142_600x450

Kaynak: http://www.bilim.org/yagmasini-neden-bekleyelim-bulutlardan-suyu-toplayan-balon.html