Bilgilerinizi çaldık, özür dileriz!

Dünya devinden herkesi şok eden bir özür geldi.

Belki inanmakta güçlük çekeceksiniz ama Google’dan bahsediyoruz. Google bildiğiniz üzere uzunca bir zamandır Google Maps uygulamasında kullanıcıların aradıkları yerin fotoğraflarını ve videolarını da görebilmeleri için çalışmalar yapıyor. Street View adlı bu özellik için özel donanımlı araçlar dünyanın önemli şehirlerinde sürekli dolaşarak kayıt yapıyor.
google_logo
Özel hayatın gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle daha önce pek çok defa başı belaya giren Street View araçları bazı şehirlerde halkın taşlı sopalı tepkilerine bile maruz kalmıştı.

Bu araçların gelişmiş kamera ve anten sistemleriyle donatıldığı biliniyordu fakat bu donanımları kontrol eden yazılımın neler yapabileceği konusunda bir bilgimiz yoktu.

En yetkili ağızdan itiraf geldi
Street View araçlarına en yoğun tepkiyi gösteren Almanya’dan yapılan bir uyarı sonucu beklenmedik gerçek ortaya çıktı: Street View araçları o anda geçmekte oldukları sokakta bulunan kablosuz ağlardaki alınan ve gönderilen verileri de kaydedebiliyor.

Google’da Araştırma ve Sistem Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı olan Alan Euastace, blog sayfasında yaptığı açıklamayla yaptıkları hatayı kabul edip herkesten özür dilediklerini söylese de toplanan bu verilerin herhangi bir şeklilde kullanıp kullanılmadığı yönünde kafalarda soru işaretleri oluştu.

Kaynak: Cnetturkiye.com