Çiçek aşısı HIV’den korur mu?

Amerikalı bilim adamları, çiçek aşısının 1970’li yıllarda zorunlu aşı programından çıkarılmasıyla AIDS vakalarının artması arasında bir ilişki olabileceğini ileri sürdü.

Virginia’daki George Mason Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, aralarında çiçek aşısı olan kişilerin de bulunduğu bir grup üzerinde yaptıkları araştırmada, HIV virüsünün çoğalma yeteneğini inceledi.

BMC Immunology dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim adamları, çiçek aşısı yapılmamış kişilerin immün hücrelerinde virüsün çoğalma kapasitesinin beş kat daha fazla olduğunu gözlemledi.

aşı.widec

Aşılamanın bağışıklık sistemini, HIV virüsüne karşı kalıcı ve koruyucu bir şekilde güçlendirmesinin mümkün olabileceğini vurgulayan bilim adamları, bunun kısmen de olsa virüsün, çiçek aşısının zorunlu aşı programından çıkarılmasının ardından hızla yayılma nedenini açıklayabileceğini söyledi.

Araştırma sonuçlarının AIDS hastalığına karşı yeni koruyucu önlemler geliştirilmesinin yolunu açabileceğini belirten bilim adamları, yine de HIV virüsüne karşı çiçek aşısı önermek için henüz çok erken olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Ntvmsnbc.com