Genç Türk dahiler

Ünlü bilim fuarında Türkiye’yi orta öğretimde eğitim gören gençlerin projeleri temsil edecek.

Intel’in Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlediği geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) bu yıl Türkiye’yi temsil edecek proje ve ekipler açıklandı. Bu yıl 61.si düzenlenen ISEF’te Türkiye 3’ü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 3’ü de INEPO tarafından seçilen toplam 6 proje ile temsil edilecek.
453660
Türkiye’nin genç dahileri, 9-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında ABD’nin California eyaletinde San Jose kentinde düzenlenecek fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen akranları ile buluşacak, birbirinden ilginç ve işlevsel projeleriyle Türkiye’ye ödül getirmek için mücadele edecek. Dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olan ISEF her yıl, 50’den fazla ülkeden 1.500’ün üzerinde öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler fikirlerini paylaşmak, son teknolojilere dayanan projelerini sergilemek ve 4 milyon dolarlık burs ve ödüllere sahip olmak için bir araya geliyor.

Bu yıl ISEF’te Türkiye’yi temsil edecek projeler ise şöyle:

Ankara Fen Lisesi:
Bayram Safa Çiçek yarışmaya Matematik dalında katılıyor. Bayram Safa Çiçek, cebirsel yollardan çözümü uzun ve zor olan soruların Barizantrik Koordinatlar’la kolay yollardan çözülebileceği gerçeğinden hareketle gerçekleştirdiği çalışma ile Barizantrik Koordinatlar yardımıyla bilinen teoremlerin yeni ve kolay ispatlarını yaptı ve üçgen geometrisinde bilinmeyen yeni özellikler elde etti.

Yine Ankara Fen Lisesi öğrencisi Bilge Zeren Aksu da ISEF’te Biyoloji dalındaki projesiyle mücadele edecek. Günümüzde kullanılan sterilizasyon metod ve materyallerinin avantajlarının yanında dezavantajları da bulunduğu gerçeğinden yola çıkan Aksu, mevcut sterilizasyon yöntemlerinin dezavantajlarını giderecek alternatif bir yöntem önermek amacıyla oksijenin soğuk plazma ortamında mikroorganizmalar üzerindeki etkileri ile bunlara ait parametreleri araştırdı.

Edirne K.T.S.O Bilişim Anadolu Lisesi:
Emel Ezerce ve Esen Duhan’ın ISEF’te biyoloji dalında yarışacak olan projesi de çağımızın en önemli sağlık sorunlarından baş ağrısı ve migrene çare olacak bir proje. Öğrenciler çok şiddetli geçen bir migreni ilaç kullanmadan 30 dakikalık bir süre içinde yüzde 99 başarı oranı ile tedavi edip ağrıyı geçiren ve hiçbir yan etkisi olmayan Siber arı feromon maskesi geliştirdi.

Kaynak: Cnetturkiye.com