Google e-kitabı ‘halka’ açıyor

Yaklaşık 12 milyon kitaptan oluşacak Google Editions internete bağlanabilen tüm bilgisayar ve akıllı telefonlarla çalışacak.

Servislerini hızla çeşitlendiren Google, yine çok iddialı bir adım atarak belirli cihazlara bağlı kalmadan indirilip okunabilecek Google Editions kitapçısını sonbahara kadar başlatıyor.

100506-ekitapGoogle2.widec

Google e-kitapları, Amazon ve Apple servislerinin aksine, tabletten netbooka, masaüstü bilgisayardan akıllı telefona, internet bağlantısı olan her cihaza indirebilecek. 12 milyondan fazla e-kitabın bulunacağı mağazanın, çeşitlilik açısından da rakiplerini bir hayli geride bırakması bekleniyor.

Google’ın portföyünde piyasada baskısı olan kitaplar bulunduğu gibi, baskısı çok önce tükenmiş, hatta elyazması olan kitapların kopyaları bile bulunacak.

Elektronik kitap piyasasının yüzde 90 payla hakimi durumundaki Amazon’dan alınan e-kitaplar, sadece firmaya ait Kindle e-okuyucusu ile indirilip okunabiliyor. Aynı şekilde Apple tarafından kurulan iBook Store da sadece iPad tablet bilgisayar ile uyumlu ürünler satıyor. Google’ın bu ‘kitapları serbestleştirici’ girişimiyle piyasayı kısa sürede ele geçirebileceği yorumları yapılıyor.

Amazon ve Apple’ın ‘tek satış kanallı’ sistemlerinin sürmesi halinde, beş altı yıllık süreçte Amazon’un payının yüzde 35’lere düşeceği, Google Editions’ın büyük ihtimalle Amazon’u geride bırakacağı, Apple’ın ise üçüncü oyuncu olarak piyasada yarışacağı tahmin ediliyor.

Tahminlere göre hızla büyüyen e-kitap pazarı bu beş altı yıllık süre içinde içinde 2.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacak.

Google Editions kitapları, firmanın sitesinden alınabileceği gibi, başka perakendeci site veya ‘satış konsolu’ kuracak kitapçılardan da alınabilecek. Google bu durumda gelirin büyük kısmının satıcıya bırakılacağını belirtiyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com